PRÍRODA A TURISTIKA


 

Obec Sklené sa rozprestiera v južnom cípe Turčianskej záhradky na východnom úpätí pohoria Žiar, ktoré predstavuje prah, ktorý oddeľuje Hornonitriansku kotlinu od Turčianskej kotliny. Malebné prostredie dotvárajú z východu Malá Fatra, zo západu Veľká Fatra a do scenérie neodmysliteľne zapadá rieka Turiec, ktorá pramení v Krahulskej doline. Turiec zbiera všetky potoky zo Skleného, ako je Mútnik, Biely potok, Besná voda. Kataster obce o rozlohe 4050ha sa nachádza v nadmorske výške 585 až 928 metrov.

"Za štrekou"

Z najjužnejšej časti chotára obce, ktorý tvorí rozložitý lúčny kopec miestne nazývaný " Za štrekou", je veľmi pekný a zaujímavý pohľad na celý Turiec. Z ľavej strany sa týčia kopce Žiarského pohoria, končiace známym Vyšehradom. Ďalej sa náš pohľad zastaví na mohutnom vrchole Kľaku, aby sa postupne dostal cez obrysy Martinských Hôľ k najsevernejšej časti Turčianskej kotliny, Malej Fatre. Ostrým hrebeňom tohoto pohoria jasne dominuje Fatranský Kriváň a Chleb. Veľkú Fatru, po pravej strane, zvýrazňuje svojou výškou a krásnymi skalnatými vencami a vežami dvojica vrcholov Tlstá a Ostrá. Zaujímavý je i pohľad na Drienok a mohutnú Flochovú. Panorámu ukončuje Kremnické pohorie s dominantnou stavbou 300 m vysokej televíznej veže v areály známeho lyžiarského strediska Skalka pri Kremnici. 

 

Sklenianske lazy
Zo Skleného sa po modrej značke dostaneme na Sklenianske lazy, ktoré ležia v krasovej vápencovej oblasti a nachádza sa tu niekoľko menších jaskýň, ktoré sú objektom prieskumu jaskyniarov. V týchto miestach modrú značku pretína červená značka. Modrá značka pokračuje cez Hájsku skalu do obce Ráztočno, kde končí na železničnej stanici.
Ak odbočíme na červenú značku vpravo, dostaneme sa cez Skalku-Horeňovo na Chrenovské lazy, odtiaľ je pekný pohľad na celú Hornú Nitru. Zdatnejší turisti môžu pokračovať až na kopec Vyšehrad, kde sa robia vykopávky, a podľa názoru mnohých archeológov, sa tu nachádza stratený hrob vierozvestca Metoda z čias Veľkomoravskej ríše.

Bralova skala
Zo Sklenianských lazov, odbočkou vľavo po červenej značke, sa dostaneme nenáročným stúpaním na  Bralovú skalu, ktorej vrchol je vo výške 826 m. Priamo pod nohami nám leží známe rekreačné a lyžiarské stredisko Remata. O niekoľko kilometrov ďalej vidieť staré banícke mesto Handlová, nad ktorou sa týči veniec vrchov, na juhu ukončený rozložitým Vtáčnikom. Vpravo od Handlovej sa Nitrianska kotlina otvára a v diaľke vidieť mesto Prievidza nad ktorým čnie mohutná Magura. Pri dobrej viditeľnosti je možno vidieť aj Bojnický zámok.

Z Bralovej skaly môžeme po červenej značke pokračovať cez Kozie chrbty do sedla pod Vysokou a odtiaľ ďalej po červenej značke, cez Kunešovskú pahorkatinu, dôjdeme do Kremnice. Ak v sedle odbočíme vpravo na zelenú značku, dostaneme sa do Handlovej. Do východzieho bodu Sklené môžeme prísť vlakom.

 

 

Šachta -vetrací komín z tunela

Nachádza sa na hornom konci obce za bývalou hornou školou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cykloturistické trasy
V okolí Skleného je množstvo lesných ciest a chodníkov, ktoré slúžia aj ako neznačkované cykloturistické trasy pre mnohých vyznávačov tohoto športu z okresov Turčianske Teplice, Žiar nad Hronom a Prievidza. Prekrásne zákutia a výhľady, ktoré poskytuje tento zatiaľ neznámy kút Slovenska sa dajú oceniť iba návštevou našej dediny a jej širokého okolia.

Lyžovanie

V okolí Skleného sú vynikajúce podmienky na lyžovanie, keďže sneh sa tu udrží od decembra až do marca. Žiaľ doteraz tu nebol vybudovaný žiaden lyžiarsky vlek a preto zjazdové lyžovanie je možné praktizovať iba skialpinistickým štýlom, čo kladie dosť veľké požiadavky na fyzickú zdatnosť záujemcov o tento šport.  

Kto má skutočný záujem dobre si zajazdiť na prírodnom alebo umelom snehu, môže si sadnúť do vlaku a o 10 minút vystúpiť v známom lyžiarskom stredisku Remata. Členitá oblasť Skleného s vynikajúcimi výhľadmi do širokého okolia je priam predurčená na bežecké lyžovanie. Výstupy a zjazdy do týchto miest nie sú príliš náročné a tak každý záujemca o zdravé vychádzky na lyžiach do okolitej prírody iste zažije nezabudnuteľné chvíle a dojmy, ktoré sú odmenou za vynaloženú námahu a iste prispejú k relaxu celého organizmu.

Začiatok stránky